Czym jest test Sanco?

Test Sanco należy do nieinwazyjnych, genetycznych badań prenatalnych wykonywanych między 10. a 24. tygodniem ciąży. Badanie pozwala wykryć ponad 430 różnych zespołów wad wrodzonych płodu oraz określić jego płeć. Skuteczność testu szacuje się na ok. 99%. Dowiedz się na czym dokładnie polega to badanie i kiedy warto je wykonać.

Test Sanco – przebieg badania i wykrywane choroby

Do przeprowadzenia testu potrzebne jest pobranie niewielkiej ilości krwi kobiety (ok. 10 ml). W jej osoczu znajduje się materiał genetyczny płodu (cffDNA), który zostaje poddany analizie pod kątem nieprawidłowości liczby i struktury chromosomów. Na wyniki czeka się do 5 dni roboczych. Jakie nieprawidłowości może wykryć badanie? Są to:

  • Trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów, w tym: Trisomia 21 – Zespół Downa, Trisomia 18 – Zespół Edwardsa, Trisomia 13 – Zespół Pataua
  • Zaburzenia liczby chromosomów płci – Zespół Turnera (Monosomia X), Zespół Klinefeltera (XXY), XXX, XYY
  • Zaburzenia w obrębie struktury chromosomów – delecje i duplikacje. SANCO wykrywa ponad 430 delecji/duplikacji w tym: zespół kociego oka, zespół Cri-du-chat, delecja 1p36

 

Oprócz tego badanie pozwala na dokładne określenie płci płodu.

Kto powinien wykonać test Sanco?

Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia badania. Poleca się go w przypadku późnej ciąży, a więc u kobiet, które przekroczyły 35 rok życia. Jest to ciąża z większym ryzykiem, dlatego warto już na wczesnym etapie zweryfikować istnienie wad genetycznych. Ponadto test przeprowadzany jest u kobiet, które otrzymały niepokojące wyniki innych badań prenatalnych, wykonywanych w pierwszym trymestrze ciąży. Test może być też alternatywą dla inwazyjnych badań genetycznych, jeśli istnieją przeciwwskazania do ich wykonania. Na badanie decydują się też mamy, u których w poprzedniej ciąży stwierdzono wystąpienie zaburzeń chromosomowych (przede wszystkim 21,18 lub 13 pary). W Warszawie test Sanco można przeprowadzić m.in. w Gabinetach Lekarskich Łucka – placówce otaczającej kobiety spodziewające się dziecka kompleksową opieką medyczną.

Dlaczego warto wykonać test Sanco?

Oto kilka najważniejszych powodów, dla których test Sanco jest polecany kobietom w ciąży:

  • Jest to bezpieczne i proste badanie – do jego przeprowadzenia wystarczy jedynie próbka krwi od matki.
  • Test jest niezwykle czuły – jego wykrywalność przekracza 99%.
  • Szybkie wyniki – Test jest wykonywany w Polsce, a rezultat badania jest dostępny już w ciągu 5 dni roboczych.
  • Badanie pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych wad płodu – już od 10 tyg. ciąży.
  • Jego wiarygodność potwierdza certyfikat CE IVD oraz certyfikat EMQN uzyskany przez laboratorium Genomed
  • Nie wymaga specjalnych przygotowań.

Warto pamiętać, że ten rodzaj badania jest też sposobem na uzyskanie wiedzy o prawidłowości ciąży dla każdej przyszłej mamy, której towarzyszy niepokój czy stres. Badanie można więc wykonać także wówczas, gdy nie ma do niego medycznych wskazań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij