Dla kogo soczewki progresywne?

Jeżeli mamy dość ciągłego wyboru i zmiany okularów: na te do czytania, albo do widzenia na większą odległość, z pomocą przychodzą soczewki progresywne, które łączą wspomniane funkcje w jednej parze szkieł, zwiększając w znacznym stopniu stopień odczuwanego przez nas komfortu.

Soczewki progresywne – czym są?

Wraz z naturalnymi procesami starzenia, zachodzącymi w organizmie, elastyczność soczewki oka ulega osłabieniu, co uniemożliwia prawidłowe dostosowywanie widzeniaz różnych odległości. Jeszcze do niedawna w takiej sytuacji konieczny był zakup dwóch różnych par okularów: jednej do czytania, pisania i widzenia z bliska, drugi – do patrzenia w dal, na większe odległości. Dziś problem ten rozwiązać można za pomocą okularów i soczewek progresywnych, które łączą działanie dwóch różnych typów okularów, poprzez zastosowaną w nich technologię, umożliwiającą płynną zmianę mocy, w zależności od tego, w jakiej odległości znajduje się przedmiot, na który spoglądamy.

Soczewki progresywne – dla kogo?

Soczewki progresywne przeznaczone są przede wszystkim dla osób po czterdziestym roku życia, u których nieprawidłowe widzenie związane jest z wiekiem, a dla których niewygodne jest korzystanie z dwóch różnych par okularów.

Jakie soczewki wybrać?

Decydując się na zakup soczewek progresywnych, należy najpierw udać się do okulisty, który zbada naszą wadę, dokona pomiarów wielkości i krzywizny gałki ocznej, na podstawie czego wypisze receptę na właściwe, dopasowane do konkretnego przypadku szkła. Odpowie także na nasze pytania oraz wyjaśni nam, jak powinno wyglądać ich wkładanie, właściwa pielęgnacja i higiena, które w przypadku soczewek są szczególnie ważne.

Szkła kontaktowe umieszczane są bezpośrednio na powierzchnię oka, dlatego wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i bakterie z nieprawidłowo pielęgnowanej soczewki, w łatwy sposób mogą podrażniać i powodować infekcję. Pielęgnacja soczewek nie należy do szczególnie skomplikowanych, trzeba pamiętać przede wszystkim o codziennym zdejmowaniu szkieł na noc oraz o przechowywaniu ich w pojemniku wypełnionym specjalnie przeznaczonym do tego płynem, którego cena nie jest specjalnie wygórowana. Jeżeli jednak nie jesteśmy gotowi na przeznaczanie kilku minut dziennie na tego typu zabiegi, szkła progresywne nie są stworzone dla nas. Warto wtedy pomyśleć o okularach tego typu.

Jakie soczewki kupić?

Podobnie jak w przypadku innych szkieł kontaktowych, soczewki progresywne dostępne są przede wszystkim w wariancie jednodniowym i miesięcznym. Pierwszych nie musimy pielęgnować, ponieważ wyrzucamy je po kilkunastogodzinnym użyciu, co do drugich, konieczna jest wspomniana wcześniej pielęgnacja. Pierwsze rozwiązanie jest droższe i wygodniejsze, drugie tańsze, a przez to bardziej powszechne.

Ważne są także parametry poszczególnych soczewek: wysoka przepuszczalność tlenu i stopień uwodnienia sprawiają, że w mniejszym stopniu podrażniają powierzchnię wrażliwych oczu, jednak „standardowe” szkła w większości przypadków będą wystarczające. Jeżeli interesuje Cię duży wybór soczewek, zobacz tutaj.

Soczewki progresywne to świetny sposób korekcji wzroku dla osób, które w sposób szczególny uwiera konieczność noszenia kilku różnych par okularów. Już kilka dni wystarczy, aby docenić nowy, niedostępny wcześniej poziom komfortu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij