Dyskopatia kręgosłupa – objawy i leczenie
Dyskopatia to choroba ściśle związana ze współczesną cywilizacją i współczesnym trybem życia. Co najmniej połowa Polaków narzeka na bóle pleców i inne dolegliwości związane z kręgosłupem. Niepokojąca jest tendencja wzrostowa młodych ludzi, którzy uskarżają się na dolegliwości. Jak sobie radzić z dyskopatią? Jakie są jej pierwsze objawy? Jak przebiega leczenie? Spieszymy z odpowiedzią.
Czym jest dyskopatia kręgosłupa?
Dyskopatia jest popularnie nazywana wypadnięciem dysku. Jest chorobą krążka międzykręgowego spowodowana nagłym lub przewlekłym przeciążeniem bądź zmianami zwyrodnieniowymi związanymi z wiekiem. Poprzez zerwanie pierścienia włóknistego dochodzi do wysunięcia lub zapadnięcia jądra miażdżystego. Powstała wypuklina bądź przepuklina dyskowa może uciskać na rdzeń lub korzenie nerwów. Wówczas pojawia się ostry ból, który skutecznie uniemożliwia poruszanie. Potęguje go skurcz mięśni, które usiłują ochronić kręgosłup przed uszkodzeniem. Jeżeli jedno jądro nie uciska na nerw – niewielki ból bagatelizujemy. Tymczasem wypadający dysk staje się coraz cieńszy i przestaje pełni funkcję amortyzatora. Dlatego dyskopatię zawsze trzeba leczyć.
Objawy dyskopatii kręgosłupa
Dyskopatia najczęściej obejmuje lędźwiowy i szyjny odcinek kręgosłup, rzadziej piersiowy. Najczęściej występująca dolegliwości lędźwiowa objawia się bólem w okolicy lędźwiowo – krzyżowej, po czym ból zaczyna promieniować do kończyn dolnych. Pojawia się uczucie drętwienia oraz wzmożone napięcia mięśni przykręgosłupowych. Poza dolegliwościami bólowymi, dyskopatia ogranicza ruchomość ciała. Początkowymi objawami są także zaburzenia zwieraczy pęcherza moczowego. W niektórych wypadkach zanotowano także zaburzenia potencji i libido.
Leczenie dyskopatii kręgosłupa
W celu zdiagnozowania dyskopatii poza wywiadem lekarskim, przeprowadza się szereg badań specjalistycznych, w tym:
- rezonans magnetyczny – badanie jest bardzo czułe i potrafi wychwycić nawet bardzo niewielkie zmiany w krążkach międzykręgowych.
- tomografia komputerowa – uwidacznia struktury kostne, a tym samym dostarcza specjaliście wiele przydatnych informacji, niezbędnych do dalszego leczenia.
- badanie radiologiczne RTG – stosowane jako badanie pomocnicze. Umożliwia dostrzeżenie czynników pośrednio wpływających na dyskopatię.
Leczenie dyskopatii kręgosłupa zaczyna się od odpowiednich ćwiczeń i rehabilitacji. Wprowadza się także leczenie farmakologiczne objawowe. W przypadku, gdy ten rodzaj leczenia nie wykazuje skuteczności, stosuje się mało inwazyjne techniki dekompresji laserowej lub termicznej oraz termonukleoplastykę. Gdy zaobserwujemy powstanie przepukliny jądra miażdżystego bądź wolny fragment pod więzadłem lub w kanale kręgowym, konieczne jest przeprowadzenie operacji.