Fajka wodna a zdrowie – czego powinniśmy unikać?

Dawno temu przywędrowała do nas moda na fajki wodne. Generalnie fajka wodna pochodzi z Dalekiego Wschodu, bardzo popularna jest między innymi w Turcji. Obecnie jednak, także w każdym europejskim kurorcie, czy też większym mieście, mnóstwo jest knajp, które w ofercie mają fajki wodne.

Ponadto, ludzie często kupują fajki wodne na własną rękę przez strony takie jak ta: https://vapuj.pl/bongo-fajki-wodne.html i korzystają z nich w domu. Czy jednak ich palenie jest całkowicie bezpieczne?

Powszechne przekonanie

Generalnie, większość użytkowników fajek wodnych jest przekonanych, że jej palenie jest zdrowe. Warto jednak pamiętać, że w fajce wodnej umieszcza się tytoń, czasami też marihuanę, nieraz olejki cbd.

Jednakże, zwolennicy fajki wodnej twierdzą, że tytoń, który pali się w tej fajce nie jest szkodliwy, gdyż jest on oczyszczony przez wodę. Rzeczywiście, dym który wciągamy paląc fajkę wodną, zanim dotrze do naszych ust, a następnie płuc, przechodzi przez wodę, w której jest oczyszczany.

Jednakże, jak się okazuje, pomimo, iż częściowo nikotyna zostaje w wodzie, to jednak nie w całości. Tak na prawdę, do naszych płuc dociera całkiem duża jej ilość, która wydaje się, że jednak może być szkodliwa.

Duża ilość tlenku węgla

Jak się okazuje, w fajce wodnej znajdują się wyjątkowo duże ilości tlenku węgla. Również w papierosach znajduje się tlenek węgla, jednak nikt nie zwraca na to raczej uwagi, gdyż przede wszystkim mówi się o substancjach smolistych oraz nikotynie w nich zawartej.

W przypadku fajki wodnej mówi się dużo o tlenku węgla, gdyż jego ilość jest ogromna. Ponadto, niektórzy eksperci uważają, że w fajkach wodnych generalnie jest o wiele więcej szkodliwych substancji niż w papierosach. Jeśli tak jest, wydaje się, że woda nie jest w stanie tak dobrze przefiltrować dymu, aby pozbyć się wszystkich tych substancji.

Problem łagodnego dymu

Niewątpliwie, dym jaki wciąga się z fajki wodnej jest bardzo łagodny. Jest to niewątpliwie dym o wiele łagodniejszy od tego, jaki wciąga się z papierosa. Jest to efekt tego, że jest on filtrowany przez wodę, nie bez znaczenia jest również używanie smakowych tytoni w fajkach wodnych.

Wydaje się, że łagodność dymu z fajki wodnej może być zgubna. Przez to, że dym ten nie podrażnia, jesteśmy w stanie wypalić bardzo dużo tytoniu poprzez fajkę wodną. Jak już wcześniej wykazano, dym z fajki wodnej nie jest całkowicie nieszkodliwy, tak więc w ostatecznym rozrachunku, palenie fajki wodnej może być bardziej szkodliwe od palenia papierosów, ze względu na ilość wciąganego dymu tytoniowego.

Głos zwolenników fajek wodnych

Według zwolenników fajki wodnej, zdecydowanie nie jest ona szkodliwa dla zdrowia. Twierdzą oni, że tytoń, z jakiego korzysta się w fajce wodnej, znacząco różni się od tego, jaki pali się na przykład paląc papierosy.

Rzeczywiście, tytonie te nieco się różnią. Ten, który wkłada się do fajki wodnej ma mniej substancji smolistych. Byłaby to dobra wiadomość, niestety okazuje się, że wiele substancji smolistych, pomimo, iż nie ma ich w tytoniu, zaczyna się wytwarzać w momencie, gdy zaczynamy palić tytoń.

Zwolennicy fajki wodnej jednak i na to mają odpowiedź. Ich zdaniem, w fajce wodnej tytoń się nie pali. Twierdzą oni, że tylko jest on delikatnie podgrzewany. Wydaje się, że akurat temu argumentowi nie sposób odmówić sensu.

Generalnie, fajki wodne zapewne nie są całkowicie nieszkodliwe, chociaż niektórzy tak właśnie uważają, Tym nie mniej, nie ma sensu ich demonizowanie. Jeśli nie pali się fajki wodnej bardzo często i długo, niewątpliwie nie wpłynie ona w sposób negatywny na stan naszego zdrowia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij