Jak wybierać żywność, aby była zdrowa

Jak wybierać żywność, aby była zdrowa?

Chcesz odżywiać się zdrowo, przygotowujesz posiłki w domu i zwracasz uwagę na to, co jesz? Mamy złą wiadomość – największe pułapki czekają na ciebie… w sklepie. Jak wybierać zdrową żywność, aby mieć pewność, że faktycznie jest zdrowa? 

Czym jest zdrowa żywność i gdzie ją kupić?

Naturalne jedzenie, pochodzące z upraw ekologicznych i produkowane tradycyjnymi metodami, bez dodatku środków konserwujących i sztucznie poprawiających smak, określane jest jako zdrowa żywność. Pod tym pojęciem znajdują się także produkty jak najmniej przetworzone. Najczęściej żywność zaliczająca się do tej kategorii posiada certyfikaty poświadczające, że jest wolna od chemii, a podczas uprawy poszczególnych składników nie są stosowane szkodliwe środki ochrony roślin. Zwykle pochodzi z niewielkich manufaktur, lokalnych gospodarstw.

Gdzie ją można kupić? W sklepach specjalizujących się w sprzedaży zdrowej żywności, w marketach, na odpowiednim dziale, a także na tzw. bio bazarach, które organizowane są w wielu miastach Polski. Zdrową żywność, w szczególności warzywa i owoce, a także domowe pasty, nabiał, kupisz też bezpośrednio od rolników – ułatwiają to organizacje zajmujące się kooperatywą spożywczą. Zdrowa żywność jest do kupienia nawet online (przykładowo na spichlerz-zdrowia.pl), co jest nie tylko wygodnym, ale często także tańszym rozwiązaniem. 

A czy każda zdrowa żywność jest… zdrowa?

Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

Jak już wspominaliśmy, aby produkt spełniał standardy zdrowej żywności, nie może zawierać sztucznych, szkodliwych konserwantów, polepszaczy smaku, a uprawę w ekologicznych warunkach nierzadko potwierdzają certyfikaty. Jednak czasami producenci stosują sztuczki, które sprawiają, że produkt prezentowany jest jako zdrowy, lecz jego skład temu przeczy. Ponadto żywność wegańska oraz bezglutenowa często utożsamiana jest ze zdrową żywnością, a tak wcale nie musi być. Jak się przed tym przestrzec?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym powinna być długa lista składników. Choć czasami będzie ona uzasadniona, w większości przypadków jest to oznaka zastosowania wielu chemicznych dodatków do żywności. Szczególnie jeśli na etykiecie znajduje się pełno niezrozumiałych nazw. I co prawda nie wszystkie „E”, to konserwanty, ale też glutaminian sodu, benzoesan sodu, czy też sacharyna nie brzmią jak typowe przyprawy, prawda?

Unikaj żywności, w których cukier i sól są jednymi z głównych składników (przy czym uważaj, ponieważ mogą kryć się pod różnymi nazwami). I pamiętaj, że kolejność składu odzwierciedla udział składników w produkcie. Jeśli coś znajduje się na początku, od razu wiesz, że jest go najwięcej. 

Jak wybierać zdrowe warzywa i owoce?

Na koniec mamy jeszcze kilka wskazówek dotyczących warzyw i owoców, które przydadzą ci się, jeśli nie kupujesz ich bezpośrednio od sprawdzonych rolników lub na bio bazarach. Zaczniemy od złej wiadomości, czyli od listy najbardziej skażonych warzyw i owoców. Znajdują się na niej m.in. truskawki, szpinak oraz jarmuż, nektarynki, brzoskwinie, winogrona, jabłka, pomidory, ziemniaki, wiśnie oraz gruszki. A więc te najlepiej byłoby kupować z upraw ekologicznych. 

Za to z czystym sumieniem możesz kupować m.in. brokuły, kalafior, grzyby, szparagi, bakłażany, cebulę, zielony groszek czy kiwi. 

Po przyjściu do domu, warzywa i owoce trzeba dokładnie umyć. W przypadku ziemniaków czy jabłek można je wyszorować przy pomocy specjalnej szczoteczki. Bardziej delikatne powinno się wypłukać lub namoczyć w zimnej wodzie. W sklepach są też specjalne płyny do mycia warzyw i owoców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij