Gdy twoja partnerka nie może spać. Problem z chrapaniem

Twoja dziewczyna czy żona budzi cię w nocy, rano jest wściekła i coraz częściej decyduje się spać w innym pomieszczeniu? A może nawet zdarzyło się, że zbudziło cię własne chrapanie? Chrapanie jest niezwykle popularną dolegliwością, która niestety najbardziej przeszkadza bliskim chrapiącego. Jeżeli przydarza ci się sporadycznie, np. przy okazji kataru, nie musisz się martwić. Jednak jeżeli jest codziennością, warto mu zaradzić.

Co to jest chrapanie

Chrapanie nie jest chorobą, ale efektem akustycznym, który powstaje w wyniku utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe – tłumaczy ekspert z apteki OLMED. Najczęściej występuje podczas snu, kiedy mięśnie rozluźniają się i zmniejszeniu ulega średnica kanału, przez który przepływa powietrze. Oddech napotyka przeszkody w postaci języczka, miękkich elementów gardła i podniebienia. Wprawiając je w drgania, wywołuje charakterystyczny, niekiedy bardzo głośny dźwięk. Jak się go pozbyć?

Dieta i ruch przeciwko chrapaniu

Najczęstszą przyczyną chrapania jest otyłość lub nadwaga, dlatego u osób zmagających się z chronicznym chrapaniem zaleca się przede wszystkim redukcję masy ciała. Ograniczenie tłustych i słodkich pokarmów z pewnością przyniesie też inne korzyści. Aktywność fizyczna nie tylko złagodzi chrapanie, ale także ułatwi zasypianie i poprawi jakość nocnego wypoczynku.

Odpowiednia pozycja podczas snu

Najczęściej chrapanie obserwowane jest u osób, które śpią na wznak. Jeżeli partnerka budzi cię, kiedy śpisz na plecach, po prostu zmień pozycję. Pozycja boczna ułatwia oddychanie. Staraj się też spać z głową na równi zresztą ciała. Wysokie ułożenie głowy zwęża drogi oddechowe, co dodatkowo utrudnia przepływ powietrza.

Co szkodzi, a co sprzyja cichemu spaniu

Jeżeli masz zwyczaj picia alkoholu przez snem i palisz papierosy, nie dziw się, że chrapiesz! Palenie wysusza drogi oddechowe i generalnie upośledza układ oddechowy. Alkohol i inne środki rozluźniające czy nasenne powodują wiotczenie mięśni – wyjaśnia specjalista apteki OLMED. Ogranicz, a najlepiej całkowicie wyeliminuj używki.

Możesz natomiast sięgnąć po ziołowe preparaty, które pomagają w walce z irytującymi odgłosami. Wśród środków dostępnych na rynku godne uwagi są przede wszystkim spreje i aerozole, które minimalizują drgania miękkich tkanek gardła, rozszerzają drogi oddechowe i usprawniają oddychanie. Najchętniej wybierane to NIE CHRAP polskiej firmy PROLAB oraz Puranox producenta VITAMED. Preparaty są w 100% bezpieczne i pozostawiają w ustach przyjemny, świeży smak.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij