Haluksy, problem nie tylko natury estetycznej
Pamiętajmy, że wszystkie deformacje w obrębie stopy są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Powoduje to nie tylko nieestetyczne wrażenie, ale może doprowadzić do sytuacji bólowych. Najpoważniejszym problemem są zwykle haluksy. Jest to nic innego, jak deformacja palucha stopy. W pierwszym okresie haluksy wydają się zupełnie nieszkodliwe, ponieważ nie wywołują one żadnych problemów ze stopą.
Jedynym widocznym znakiem jest zaczerwienienie palca, które nie boli, przez co często lekceważymy problem. Z czasem jednak zmiany zaczynają postępować, a deformacji zaczyna ulegać, coraz większy fragment stopy, co może doprowadzić do problemów z poruszaniem się. Z czasem zaczyna też pojawiać się ból, który jest wręcz nie do zniesienia. W takich sytuacjach następuje problem nawet z doborem obuwia, ponieważ rozwinięte haluksy sprawią, że będziemy musieli nosić obuwie o większym rozmiarze.
Kobiety narażone na haluksy
Istotnie, sam problem jest zbyt często bagatelizowany, co doprowadza właśnie do tego typu sytuacji. Należy pamiętać, że brak równomiernego rozłożenia ciężaru powoduje tylko pogorszenie naszego stanu. W pełni rozwinięte haluksy doprowadzą do sytuacji, w której osoba chora nie będzie w stanie w ogóle chodzić. W ten sposób powstaje stan zapalny, który wpływa między innymi na mięśnie czy torebkę stawową prowadząc do pełnej degradacji.
Jest to szczególnie niebezpieczne dla kobiet, ponieważ ze względu na budowę anatomiczną panie posiadają zupełnie inny układ wiązadeł znajdujący się na stopach. W przypadku kobiet problem ten ma podwójne znaczenie, ponieważ haluksy mogą pojawić się wskutek noszenia nieprawidłowego obuwia. Dotyczy to zwłaszcza pań noszących duże szpilki. Takie obuwie trwale noszone powoduje coraz większe przeciążenie stopy, przez co może dojść do przeciążenia przedstopia. Zbyt ciasne obuwie sprawia, że paluch nie jest ułożony w prawidłowej pozycji, a co za tym idzie może to przyspieszyć deformację całej stopy.
Kwestia genów
Haluksy to nie tylko zaniedbanie i noszenie nieprawidłowego obuwia. W tym przypadku bardzo dużą rolę odgrywa również czynnik genetyczny. Jeśli ktoś w rodzinie chorował na haluksy, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo zachorowania, nawet jeśli będziemy starać się przestrzegać zasad i unikać szpilek. Nie jest to reguła, ale znajdujemy się wtedy w wysokim zagrożeniu i powinniśmy zwracać większą uwagę na ewentualne problemy ze stopami.
Zapamiętajmy również że haluksy pojawiają się częściej u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Panie zajmujące się tańcem lub baletem również znajdują się w grupie wysokiego zagrożenia, ponieważ są to idealne warunki do powstania haluksów. Pamiętajmy, że deformacja stopy postępuje więc nie mamy do czynienia z problemem natury estetycznej lecz zdrowotnej i haluksy trzeba bez względu na wszystko leczyć i to zaraz po stwierdzeniu ich występowania.
Leczenie
Na samym początku nie trzeba martwić się leczeniem, wymaga się odpowiedniej profilaktyki, która pozwoliłaby nam uniknąć tego problemu. Jeśli deformacja stopy wystąpi, powinniśmy skonsultować się z ortopedą. Tylko wtedy mamy pewność, że lekarz wykona prześwietlenie stopy i oszacuje skalę problemu.
Chodzi między innymi o stopień deformacji, jeśli jest on w miarę niegroźny całe leczenie zakończy się rehabilitacją, przy wykorzystaniu wkładek lub innych podpórek pozwalających na korektę skrzywienia palucha. W bardziej zaawansowanych przypadkach będzie wymagana interwencja chirurgiczna poprzedzona długim procesem rehabilitacyjnym. Tylko odpowiednie rozpoznanie pozwoli nam skutecznie walczyć z tym problemem.