Imbir – poznaj jego właściwości i zastosowanie

Imbir to jedna z najstarszych roślin leczniczych oraz jadalnych. Znany już od starożytności, może być wykorzystywany jako przyprawa, ale także jako środek pomocniczy w dolegliwościach takich jak przeziębienie.

Imbir lekarski pochodzi z terenów Zachodniej Oceanii, jednak obecnie jest znany praktycznie na całym świecie. Jako przyprawa stanowi podstawę większości dań kuchni orientalnej, a ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe jest często wykorzystywany jako naturalny środek na przeziębienie i inne infekcje.

Na wirusy i bakterie

Dzięki dużej zawartości substancji o działaniu przeciwzapalnym, imbir może byś stosowany jako naturalny lek na obniżenie gorączki oraz walkę z infekcjami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Można spożywać go jako dodatek do potraw lub napojów: w każdej formie działa tak samo skutecznie.

Imbir dla kobiet w ciąży

Imbir, zwłaszcza świeży lub podany w postaci napoju, jest polecany kobietom w ciąży, jako skuteczny środek redukujący poranne mdłości i pomagający uporać się z wymiotami. Spożywanie każdego dnia ok 1,5 grama świeżego imbiru to sprawdzony środek, dzięki któremu można uporać się z dolegliwościami typowymi dla pierwszego trymestru ciąży. Co ważne, jako naturalny środek, imbir jest także bezpieczny i może być stosowany przez ciężarne bez zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Z tego samego względu jest chętnie wykorzystywany jako lekarstwo na chorobę lokomocyjną oraz morską.

Wsparcie dla osób na diecie

Olejki zawarte w imbirze pomagają regulować wydzielanie soków trawiennych, śliny oraz żółci, dzięki czemu leczy on wzdęcia i pomaga regulować pracę układu pokarmowego. Ze względu na przyspieszanie trawienia i właściwości pobudzające metabolizm, imbir jest chętnie stosowany jako środek wspomagający podczas diet odchudzających: warto dodawać go do owocowych smoothie’s i sałatek. Spożywanie świeżego imbiru stymuluje proces termogenezy, polegający na wytwarzaniu ciepła w organizmie, co z kolei przyspiesza metabolizm oraz spalanie tłuszczu.

Dla osób z przewlekłymi chorobami

Imbir znany jest ze swojego działania obniżającego poziom cukru we krwi, w związku z czym jest polecany osobom chorującym na cukrzycę lub narażonym na jej występowanie. Osoby, które regularnie spożywają imbir, mogą liczyć na efekt w postaci obniżenia poziomu cukru we krwi na czczo nawet o kilkanaście procent, a także na obniżenie poziomu HbA1c, czyli hemoglobiny glikowanej, obrazującej długoterminowe stężenie glukozy we krwi.

Spożywanie imbiru przynosi także korzyści osobom z chorobą nowotworową, ponieważ pomaga zwalczać komórki rakowe, a także łagodzić mdłości wywołane chemioterapią. Dzieje się tak za sprawą dużej zawartości antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, mające wpływ na tworzenie się komórek rakowych. Co więcej, imbir posiada w swoim składzie dużą ilość gingerolu: olejka eterycznego o właściwościach antyrakowych.

Sięgnij po suplementy

Osoby, które chciałyby skorzystać z dobroczynnych właściwości imbiru, ale nie zawsze mają czas, aby dodawać świeże kłącza do potraw i napojów, mogą sięgnąć po suplementy diety z dodatkiem wyciągu z tej rośliny. W aptekach jest dostępnych wiele środków, a informację o tym, jakie są najlepsze suplementy diety z imbirem, można znaleźć sprawdzając wykaz leków dostępny na stronie www.znamlek.pl. Na portalu znajdziemy opinie o lekach pochodzące od prawdziwych użytkowników, które pomogą dokonać właściwego wyboru w oparciu o sprawdzone rekomendacje. Portal to także kompleksowa baza leków, w której umieszczono rzetelne informacje na temat składu poszczególnych preparatów, ich właściwości i możliwych zastosowań.

Porównanie tych informacji pozwala wybrać leki i suplementy diety, które będą odpowiednie do walki z chorobami i niedoborami witamin oraz mikroelementów. Jeżeli chcesz wybrać najlepszy suplement diety z imbirem lub znaleźć leki na inne dolegliwości, warto sięgnąć do bazy wiedzy na portalu ZnamLek.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij