jak zaoszczędzić i rzeczywiście poczuć różnicę w portfelu

Jak zaoszczędzić i rzeczywiście poczuć różnicę w portfelu?

Inflacja jest naprawdę wysoka. Trzeba przyznać, że drogie jest …wszystko. Zdrożała nie tylko benzyna, ale też jedzenie, ubrania i usługi. Dziwnym trafem jakoś nie wzrosło wynagrodzenie – ot taki paradoks. Przerażające jest to, że jeżeli dalej Rząd będzie prezentował takie rozdawnictwo, to sytuacja jeszcze się pogorszy. Czy można więc jakoś zaoszczędzić i poczuć różnicę w portfelu?

Nie marnuj jedzenia

Zacznijmy od tego, że rzeczywiście produkty spożywcze znacząco zdrożały i ceny niejednokrotnie wzrosły nawet o 40% i tutaj przykładem jest olej. Jednak są takie rzeczy, na których oszczędzać w żadnym wypadku nie wolno i na pewno zalicza się do nich jedzenie. Ale można zaoszczędzić w inny sposób. Przede wszystkim nie można marnować jedzenia. Najlepiej więc gotować tylko tyle, ile zamierzamy zjeść. Można też gotować na zapas, dzięki temu zużycie gazu czy energii elektrycznej będzie niższe. Wyobraźcie sobie, że ponad 1/3 wyprodukowanego jedzenia na świecie ląduje w śmieciach. Pomyślcie więc, że marnując jedzenie przyczyniacie się do większego zanieczyszczenia powietrza, ale to nie wszystko, wszak marnujecie pieniądze. Jeżeli więc przestaniecie to robić, to w portfelu zostanie zdecydowanie więcej pieniędzy.

Mniej wydawaj na ubrania

Chyba każdemu zdarzyła się już sytuacja, że kupił jakieś ubrania, a potem uznał, że nie jest to najlepszy wybór. I odzież wylądowania na dnie szafy. Cóż, prawda jest taka, że takie oto sytuacje zdarzają się często. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że takie zachowanie także przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, ale i powoduje pustki w portfelu. Czas więc na małe zmiany, które mogą dać naprawdę solidne efekty. A wystarczy niewiele. Przede wszystkim należy kupować ubrania tylko wtedy, gdy rzeczywiście ich potrzebujecie. Każda decyzja o zakupie musi być w pełni przemyślana. Nie można kupować ubrań pod wpływem impulsu. W końcu raz nam się coś spodoba, a potem okazuje się, że już niekoniecznie. Dlatego też lepiej zastanowić się dwa razy.

naprawianie ubrań

Nowe życie starych rzeczy

Warto też dawać nowe życie starym rzeczom i nie jest to trudne. Zatem nie ma sensu ciągle wymieniać mebli. W końcu moda zmienia się jak w kalejdoskopie i dotyczy to też trendów wnętrzarskich. Nie ma sensu więc ciągle narzekać, że coś Wam się nie podoba i myśleć już o zakupie nowych rzeczy, skoro można wyremontować stare. Pomyślcie tylko, ile w ten prosty sposób zaoszczędzicie. Zamiast kupować np. meble lepiej je odnowić. Wystarczy tylko dobra okleina samoprzylepna. Na początek należy dokładne oczyścić powierzchnię mebli, następnie warto ją przeszlifować używając papieru ściernego o niskiej gramaturze. Pozostaje już tylko odtłuścić powierzchnię i przykleić okleinę. A wybór oklein jest spory. Można zdecydować się na taką, która imituje drewno, ale i wybrać lustrzaną czy na wysoki połysk. Dostępna jest nawet okleina wpisująca się w styl industrialny. Analogicznie można tak samo postępować w ubraniami. Zamiast je wyrzucać, zawsze można wprasować naszywkę. Doskonale sprawdzą się też nici do haftu. Możecie choćby na starych jeansach wyhaftować modny wzór. Tutaj polecamy Wam nici elastyczne do maszyny.

Naprawiaj, a nie wyrzucaj

Jakoś tak przyjęło się, ze łatwiej jest nam coś wyrzucić niż naprawić i ponownie wykorzystać. A tak przecież nie może być. Pomyślcie tylko, ile ubrań ląduje w śmietniku tylko dlatego, że nie potrafimy zaszyć małej dziurki. A przecież wystarczą tylko nici elastyczne do maszyny i kilka chwil. A więc zamiast wyrzucać uszkodzone rzeczy należy je naprawiać. Dotyczy to także sprzętów choćby AGD, tyle tylko, że naprawy należy wtedy powierzać fachowcom. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Przypominamy jeszcze o wymianie żarówek na energooszczędne. Jeżeli nie przebywacie w danym pomieszczeniu to światło powinno być wyłączone. Jeżeli nie korzystacie z danego sprzętu, to powinien być on odłączony z kontaktu. Już dzięki takim małym zmianom poczujecie różnicę w portfelu i to na korzyść, nawet pomimo inflacji. Koniecznie więc skorzystajcie z naszych porad i zyskajcie wiele, robiąc w sumie niewiele.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij