Kariera a rodzina – da się to pogodzić?

Pisząc słowo „praca” nie mam na myśli czasowych, jednorazowych zleceń, pomimo, iż jest to również jakiś sposób zarobienia pieniędzy. Mówię natomiast o rozbudowanej karierze, która zapewnić może odpowiednie warunki do prawidłowej egzystencji.

W dzisiejszym świecie kariera i zarobki sąd kluczowymi elementami utrzymania rodziny i zapewnienia jej bytu na odpowiednim poziomie. Podstawowymi elementem gwarantującym wysokie dochody jest na pewno odpowiednie wykształcenie, dzięki któremu możemy znaleźć się na opłacalnym i docenianym stanowisku w firmie.

kariera-a-rodzina-da-sie-to-pogodzic

Chyba każdy z nas (a z pewnością większość osób) chce osiągnąć w życiu stabilizację, aby nie musieć się martwić o przyszłość swoją i swojej rodziny i robi wszystko aby tak się stało. Jednak czy zawsze układa się to po naszej myśli?

Kariera i rodzina

Posiadając dobrą i opłacalną pracę, chcemy jak najlepiej „wypaść w oczach szefa”, aby szybko wspinać się po szczebelkach kariery. Jednak to wymaga od nas dużego zaangażowania, czasem wręcz ponad nasze siły. Robimy wszystko, aby osiągnąć jak największe dochody, często pozostając w firmie po godzinach i męcząc się nad zadaniami przydzielonymi przez przełożonego. Niestety takie podejście przysparza nam wielu problemów.

Work-life balance

Po pierwsze i najważniejsze, stajemy się znużeni ciągłymi obowiązkami, przez co tracimy zapał z każdym dniem. Zaczynamy postrzegać pracę jako przymus, a nie jako coś, co lubimy robić, co z pewnością jest wadą. Następną rzeczą jest zmęczenie, które sprawia że stajemy się mniej produktywni, a więc i nawet nasze najlepsze zamiary mogą być postrzegane jako niedokładne, przez co istnieje duże ryzyko zwolnienia.

Największa bolączką pracoholizmu jest zaniedbywanie własnej rodziny, przebywając w firmie prawie cały czas. Człowiek często się zamyka, nie pozwalając na oderwanie od zadań myśląc że musi dokończyć wiele z nich, bo to jest kluczem do sukcesu, do zapewnienia rodzinie odpowiednich warunków.

Jeżeli coś takiego postrzegamy u siebie, na pewno warto byłoby zainteresować się zjawiskiem Work-life balance, co oznacza nic innego jak równowaga na poziomie praca-życie. Ale właściwie co to takiego?

kariera-a-rodzina-da-sie-to-pogodzic

Patrząc na definicję, jest to sposób zarządzania czasem, stawiająca za cel odnalezienie równowagi pomiędzy „pracą” (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość).

Idea tego zjawiska powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Jest sposobem na pojawiające się często problemy społeczne, takie jak pracoholizm czy wypalenie zawodowe. Najlepszym wyjściem jest osiągnięcie stanu, w którym wszystkie działania, które wykonujemy są zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i służą naszej wizji i celom. Główną ideą work-life balance jest odpowiednie docenianie pracownika przez pracodawcę oraz dbanie o jego dobre samopoczucie i zadowolenie z pracy.

Wady i zalety work-life balance

Istnieją różne stanowiska odnośnie tego zjawiska. Jedni uważają, że jest to wskazówka do „idealnego” życia, gdzie praca i rodzina są traktowane na równi. Jednak jest też wiele opinii odwrotnych. Zatem czy dwie osobowości to faktycznie choroba?
Jest opinia, iż podział na życie w pracy i życie prywatne nie jest możliwy.

Trudno się nie zgodzić – dziś, gdy posiadamy wiecznie wibrujące smartfony, możemy pracować nad projektami dostępnymi w chmurze praktycznie z każdego miejsca na Ziemi. Nie musimy już przebywać w zakładach pracy, aby coś zrobić. Dzięki takim wynalazkom jak wszechobecny Internet i różnego rodzaju komunikatory, które udostępniają nam możliwość rozmowy wideo na odległość, pracoholizm nabiera zupełnie innego wymiaru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij