Korzystasz z Hot spotu? Sprawdź jak zachować bezpieczeństwo w sieci

Wiele podróżujących osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw jakie czyhają na nich podczas korzystania z ogólnodostępnych hotspotów na dworcach kolejowych oraz lotniskach. Największym zagrożeniem dla osób korzystających z publicznie dostępnych sieci wifi jest kradzież hasła, numeru karty kredytowej lub innych poufnych informacji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Koba

Dzieje się tak ponieważ wielu właścicieli hotspotów usuwa wszelkie zabezpieczenia i szyfrowanie danych aby nie zmniejszać prędkości działania internetu a także aby wszystkie sprzęty bez problemów łączyły się z siecią. 

Jak zabezpieczyć się przed internetowymi przestępcami?

Najważniejszą zasadą dotyczącą korzystania z nieznanych sieci wifi jest zwracanie szczególnej uwagi na rzeczy, które za jej pomocą przeglądamy. Bardzo głupim pomysłem jest robienie zakupów, czytanie służbowych maili oraz przesyłanie ważnych dokumentów. Istnieje bowiem spore ryzyko przechwycenia cennych danych przez przestępców a następnie wykorzystanie ich w złym celu.

Podczas łączenia się z publicznym hotspotem należy mieć uruchomiony program antywirusowy, który dodatkowo zabezpiecza zaporę systemu oraz na bieżąco monitoruje nasze połączenie. Taki program ostrzeże oraz ochroni przed wszelkimi zagrożeniami.

Dobrze jest także wyłączyć opcję automatycznego łączenia z siecią wifi. W każdym smartfonie, tablecie lub laptopie istnieje taka możliwość, która sprawi, że automatyczne łączenie następuje jedynie ze znanymi sieciami wifi. 

Kolejnym niebezpieczeństwem czychającym w sieci są różnego rodzaju wirusy. Mogą to być konie trojańskie, keyloggery i inne powodujące różne szkody robaki. Zabezpieczyć się można przed nimi korzystając z dobrych programów antywirusowych, które dodatkowo często aktualizują swoją bazę danych.

Hakerzy tworząc coraz to nowsze złośliwe oprogramowanie, które jest coraz trudniejsze do wykrycia. Nie istnieją więc programy dające stu procentową skuteczność, ale są inne sposoby na to, jak zmniejszyć szanse na zainfekowanie komputera.

Przede wszystkim należy unikać podejżanych stron internetowych oraz pod żadnym pozorem nie można pobierać oprogramowania niewiadomego pochodzenia. Dobrym nawykiem jest również łączenie się z witrynami internetowymi za pośrednictwem protokołu HTTPS a także regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów. Wykonując wszystkie te czynności ryzyko zainfekowania komputera jest bliskie zeru.

Uwaga na oszustów

W miejscach publicznych takich jak dworce kolejowe, pociągi lub lotniska oszuści mogą podszyć się pod nazwę właściwej sieci i za jej pomocą wykradać hasła, numery kart oraz kont bankowych i inne poufne dane. Jeżeli nie mamy stu procentowej pewności co do autentyczności sieci oraz jej zabezpieczeń należy udać się do punktu informacji lub spytać obsługę. Warto również jeżeli tylko to możliwe używać podwójnego uwierzytelniania.

Sprawi to, że każde hasło będzie bezużyteczne jeżeli nie potwierdzimy jego wprowadzenia za pomocą kodu przysłanego smsem lub mailem. Kolejną rzeczą poprawiającą bezpieczeństwo w sieci jest używanie różnych haseł do każdego konta.

Nie warto jednak korzystać z opcji automatycznego zapisywania ich w przeglądarce. Zdecydowanie lepsze i bezpieczniejsze będą do tego specjalne programy, których zabezpieczenia są prawie niemożliwe do złamania. 

Alternatywa dla publicznych sieci wifi

Jeżeli dużo podróżujemy i potrzebujemy dostępu do internetu w publicznych miejscach najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem będzie kupno modemu LTE lub stworzenie hotspota ze swojego telefonu komórkowego. Dodatkowym udogodnieniem będzie możliwość używania punktów dostępu danego operatora sieci komórkowej, z którego usług korzystamy. Pojawiają się one często w centrach handlowych oraz centrach dużych miast.

Tworząc własny hotspot powinniśmy jednak również uważać, ale tym razem na osoby próbujące się podłączyć bez naszej zgody. Warto więc utworzyć niemożliwe do odgadnięcia hasło dostępu lub łączyć się za pośrednictwem kabla USB co sprawi, że szanse na nieautoryzowane wejście spadną do zera. 
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij