Na czym polega USG kończyn dolnych

Na czym polega USG kończyn dolnych?

Zwężenie żył lub tętnic stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, może bowiem być przyczyną takich stanów nagłych jak udar mózgu bądź zatorowość płucna. Ważne jest zatem szybkie wykrycie nieprawidłowości w przepływie krwi i podjęcie odpowiednich środków zaradczych.

Wśród najdokładniejszych badań diagnostycznym, umożliwiających ocenę szybkości i kierunku przepływu krwi, jest USG Doppler. W dalszej części tekstu dowiedz się na czym polega to badanie i jakie są wskazania do jego wykonania!

Czym jest USG Doppler?

USG Doppler jest nieinwazyjnym badaniem stosowanym w szeroko pojętej diagnostyce. Jego działanie opiera się na wykorzystanie efektu Dopplera, który sprawia, że wyemitowana przez głowicę aparatu USG fala ultradźwiękowa przenika ciało, a następnie odbija się od będącej w ruchu krwi i powraca do głowicy. Zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej rejestrowane są przez aparat USG tworząc obraz na monitorze. Prawidłowo przeprowadzone badanie pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian w obrębie zarówno naczyń głębokich, jak i powierzchownych, takich jak zwężenia, zmiany miażdżycowe czy też niewydolność zastawek naczyń.

Wskazania do wykonania badania dopplerowskiego kończyn dolnych

Wśród wskazań do wykonania badania ultrasonograficznego kończyn dolnych wymienia się przede wszystkim:

  • dolegliwości bólowe w obrębie kończyn dolnych;
  • uczucie ciężkości nóg;
  • drętwienie, parestezje bądź marznięcie kończyn;
  • obecność żylaków lub pajączków;
  • widoczny obrzęk bądź powiększenie obwodu kończyny;
  • monitorowanie stanu żył po zabiegach rekonstrukcji naczyń.

Przebieg badania ultrasonograficznego kończyn dolnych

Badanie kończyn dolnych z zastosowaniem efektu Dopplera jest całkowicie bezbolesne, a przy tym nieinwazyjne. Nie występują żadne przeciwwskazania do wykonania tego badania. Można je wykonać zarówno u osób starszych, jak i dzieci, a także u kobiet w ciąży.

Zabieg ten przeprowadzany jest przez specjalistę radiologa, który nakłada na badany obszar specjalny żel sprzęgający zmniejszający tarcie. Badanie powinno być wykonywane w pozycji stojącej, a cała procedura zajmuje do kilkunastu minut. USG jest badaniem w czasie rzeczywistym, co oznacza, że po jego zakończeniu badany otrzymuje zdjęcia ewentualnych zmian wraz z opisem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij