Jeśli w sezonie jesienno-zimowym dopadnie Cię angina, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Nie można bagatelizować zapalenia gardła i migdałków, próbować go „przechodzić” lub przeczekać. Z anginą nie ma żartów – jeżeli nie zostanie dobrze wyleczona, może prowadzić do bardzo poważnych powikłań – niektóre z nich są groźne dla życia.

Lecz anginę do końca!

Za anginę odpowiadają bakterie lub wirusy. Infekcje wirusowe zwykle przebiegają łagodnie i przypominają przeziębienie. Jednak angina bakteryjna, do której najczęściej prowadzą zakażenia paciorkowcowe, bywa bardziej niebezpieczna, wywołuje silniejsze dolegliwości i wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Anginę bakteryjną i wirusową leczy się objawowo, ale infekcje paciorkowcami wymagają często czegoś więcej – odpowiedniego antybiotyku, który skutecznie zniszczy patogeny i zapobiegnie ewentualnym komplikacjom. Lekarz na ogół zaleca penicylinę – kuracja trwa 10 dni.

Powinnaś również odpoczywać w łóżku, jak najwięcej pić (najlepiej wody niegazowanej i ciepłych naparów ziołowych). Rób inhalacje ziołowe, przyjmuj odpowiednie dawki leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych (paracetamolu lub ibuprofenu), a kiedy gardło nieznośnie boli, sięgaj po skuteczny lek z benzydaminą. Możesz zdecydować się na smaczne tabletki do ssania, płyn do płukania ust i gardła lub praktyczny aerozol, który łatwo zabrać ze sobą do pracy lub w podróż.

Groźne powikłania: zapalenie ucha, zapalenie zatok i ropień okołomigdałkowy

Do często spotykanych powikłań anginy zalicza się ropień okołomigdałkowy, który usadawia się między torebką migdałka a boczną ścianą gardła. Gdy się rozwija, pojawia się gorączka, doskwierają jednostronne bóle twarzy i gardła, powiększają się węzły chłonne szyi. Ropień wymaga specjalistycznej pomocy – natychmiast zgłoś się do lekarza.

Niedoleczona angina może zostawić po sobie też inny ślad: zapalenie ucha środkowego, które najczęściej dotyka maluchy. Pociechom doskwiera dotkliwy ból ucha, który nasila się w nocy, gdy leżą. W uszach pojawiają się szumy, pogarsza się słuch, czasem do listy objawów dołącza gorączka. Jeżeli zauważysz podobne dolegliwości u siebie lub u swego maluszka, nie zwlekaj – zarejestruj się do lekarza.

Jeśli nie wyleczysz anginy paciorkowcowej do końca, może rozwinąć się zapalenie zatok przynosowych, które objawia się uporczywymi bólami głowy, twarzy i gorączką oraz ropną wydzieliną w nosie, która zaburza węch. Skonsultuj się ze specjalistą – prawdopodobnie potrzebna będzie antybiotykoterapia.

Zapalenie płuc, zapalenie opon i wiele innych powikłań

Źle leczona angina czasem pomaga paciorkowcom „wędrować” drogami oddechowymi i dostać się do płuc. Gdy rozwija się niebezpieczne zapalenie płuc, pojawia się duże osłabienie i męczący kaszel – najpierw suchy, a zbiegiem czasu coraz bardziej wilgotny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Pacjenci skarżą się na dreszcze, gorączkę, duszności i ból w klatce piersiowej – szczególnie dokuczliwy podczas głębokiego oddychania. Cierpisz z powodu takich dolegliwości? Jeśli tak – potrzebujesz pilnej pomocy lekarskiej i odpowiedniego leczenia, prawdopodobnie kuracji antybiotykowej.

Angina bakteryjna nieraz wiąże się z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych – to bardzo groźne powikłanie, które może prowadzić nawet do obrzęku mózgu. Choroba przebiega z silnymi bólami głowy, bólem i sztywnością karku, gorączką, mdłościami i torsjami. W takiej sytuacji nie masz chwili do stracenia – wezwij pogotowie. W szpitalu pacjentom z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych podaje się dożylnie antybiotyk oraz leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, które nie pozwolą, by stan zapalny zajął mózg.

To nie wszystkie możliwe powikłania anginy, na czarną listę wpisać należy też m.in. zapalenie kłębuszków nerkowych, gorączkę reumatyczną i infekcyjne zapalenie wsierdzia. Lepiej nie ryzykować – pierwsze objawy anginy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza. Jeśli konieczny okaże się antybiotyk – trzymaj się zaleceń specjalisty. Jakiekolwiek odstępstwa od prawidłowej terapii mogą być zgubne w skutkach.

lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ