buty robocze

Uniwersalne obuwie robocze damskie – czy takie istnieje? Poznaj jakie cechy powinno mieć i wybierz te najlepsze

Według przepisów kodeksu pracy każdy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom odzieży i obuwia roboczego. Jeszcze do niedawna bardzo często były to tzw. zestawy uniseks, czyli przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Dziś producenci coraz częściej dostrzegają potrzebę tworzenia odzieży i obuwia roboczego dedykowanego dla danej płci. Zatem obuwie robocze damskie ma nie tylko dopasowane do kobiet rozmiary, ale również design. Jednak czy istnieje takie, które jest uniwersalne? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć.

Antypoślizgowa podeszwa jest najważniejsza

czarne obuwie roboczeCzy są cechy, którymi powinny charakteryzować się każde buty robocze damskie. Niewątpliwie do uniwersalnych należy antypoślizgowa podeszwa wykonana z solidnego materiału. Najczęściej podeszwy wykonywane są ze wzmocnionego poliuretanu lub gumy i dodatkowo odporne na działanie substancji chemicznych. Jednak to, co najważniejsze to ochrona przed poślizgnięciem na nierównej czy śliskiej nawierzchni. Zatem zarówno gumowce, trzewiki, sandały, jak i nawet drewniaki powinny posiadać antypoślizgową podeszwę. To niewątpliwie coś co łączy różne rodzaje obuwia roboczego. Ochrona przed urazem stóp czy inną kontuzją może być również realizowana w inny sposób.

Wzmocnienia w cholewce w części palców – stosowane w wielu profesjach

Choć buty robocze damskie coraz częściej mają kobiecy design, to znaczy bardziej opływowy kształt, są nieco węższe i posiadają ciekawą kolorystykę, to posiadają również cechy, które łączą je z męskim obuwiem roboczym, wszak wszyscy pracownicy muszą być chronieni w takim samym stopniu. Zatem ważnym parametrem, który posiada wiele trzewików i półbutów roboczych jest wzmocnienie w cholewce w części palców. W branży budowlanej, czy magazynowo-transportowej, w której wszak pracują również panie takie zabezpieczenie jest konieczne. Zatem dla tej profesji uniwersalne będzie obuwie z dodatkowymi wzmocnieniami, chroniącymi przed upadkiem przedmiotów z siłą 200 J i ściskaniem 15 kN.

Wysoka czy niska cholewka? – Oto jest pytanie

Biorąc pod uwagę uniwersalne parametry obuwia nie można nie zwrócić uwagę na cholewkę. Czy istnieje uniwersalna? Wydaje się, że nie do końca wszak w niektórych profesjach potrzebna jest dodatkowa ochrona stawu skokowego ze względu na specyfikę pracy. Obuwie robocze damskie z wyższą cholewką stosowane jest przez wszystkie służby mundurowe, m.in. policję czy wojsko. Trudno sobie zresztą wyobrazić inne obuwie pasujące do munduru, wszak półbuty wyglądałyby do niego raczej groteskowo. Buty z niską cholewką są z pewnością wygodniejsze do wkładania i sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niekonieczne z powodu warunków jest noszenie obuwia z wyższą cholewką. Tutaj również zasadny wydaje się wybór pomiędzy butami sznurowanymi i zapinanymi na rzep. Szczególnie w miejscach, gdzie jest możliwość wkręcenia się sznurówek w maszyny, rekomendowane są te drugie.

Jakie obuwie robocze damskie można uznać za uniwersalne?

damski strój roboczyUniwersalne obuwie robocze damskie to w pewnym sensie trzewiki. Jednak buty z wyższą cholewką nie wszędzie są wygodne w noszeniu. Tam, gdzie nie pracuje się na podmokłym terenie można wybrać także półbuty. Niewątpliwie sprawdzą się również do pracy w fabrykach i magazynach. Jednak kiedy temperatura wzrasta potrzebne jest obuwie, które zapewni lepszą i skuteczniejszą wymianę powietrza. Zatem w takiej sytuacji rekomendowane są sandały robocze. Można więc powiedzieć, że rekomendowane jest udostępnianie pracowniczkom damskiego obuwia roboczego wiosennego i zimowego, aby zapewnić komfort w każdych warunkach.

Niewątpliwie obuwie robocze damskie należy dobierać do warunków pracy, a także pory roku. Trudno więc uznać, że istnieje uniwersalne, niezależnie od profesji, choć w poszczególnych zawodach czy branżach, gdzie występują zbliżone warunki, można już takie wybrać. Jeśli chodzi o design również uniwersalność nie jest wskazana, w końcu każda kobieta lubi się wyróżniać. Zatem im więcej dostępnych jest wzorów i kolorów tym lepiej, tym bardziej że można dobierać je również względem stanowiska pracy i rozróżniać w ten sposób pracowniczki, nie tylko ze względu na strój, ale również obuwie robocze, wszak uniformy są ciągle bardzo popularne, gdyż wpływają na identyfikację wizualną przedsiębiorstwa.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij