USG 3D i 4D – nowa jakość w badaniach

Badania USG przeprowadzane kobietom w ciąży to podstawowy sposób na ocenę stanu dziecka. Każda ciężarna kobieta powinna przejść to badanie przynajmniej trzy razy – pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży, następnie pomiędzy 18 a 22 tygodniem oraz po 30 tygodniu ciąży. Niezwykle ważne jest zachowanie określonych terminów badań USG, gdyż na ich podstawie ginekolog ocenia określone aspekty rozwoju dziecka.

Znaczenie badania USG jest nie do przecenienia – to ono pozwala lekarzowi na określenie wieku i płci dziecka, ale przede wszystkim pozwala śledzić jego rozwój i sprawdzać, czy postępuje on w prawidłowy sposób.

Zdecydowana większość przychodni i szpitali korzysta jeszcze z USG 2D, czyli klasycznego obrazu dwuwymiarowego, które pozwala odczytać wiele ważnych informacji – wielkość i kształt poszczególnych części ciała dziecka oraz jego narządów wewnętrznych, umiejscowienie łożyska oraz ilość wód płodowych. Jednak coraz częściej pojawiają się nowoczesne rozwiązania w postaci USG 3D i 4D, które rewolucjonizują obrazowanie i umożliwiają ocenę wielu dodatkowych aspektów.

1. USG 3D i 4D

USG 3D to nowoczesne aparaty, które umożliwiają rekonstrukcję obrazu płodu i wnętrza macicy w wymiarze trójwymiarowym. Rodzice nie widzą już jedynie rozmytych plam, ale wyraźny i precyzyjny obraz dziecka, który jest łatwy do odczytania niemal dla każdego.

Dzięki trójwymiarowemu obrazowi ginekolog może dokładnie obejrzeć płód z zewnątrz i dowiedzieć się o nim wszelkich niezbędnych i niezwykle szczegółowych informacji. Dodatkową zaletą jest to, iż każda część ciała malucha może być obracana na monitorze i oglądana z każdej strony. USG 3D daje taki efekt, jakby wewnątrz macicy był zainstalowany aparat fotograficzny, który wykonuje dziecku szereg zdjęć.

USG 4D to trójwymiarowe obrazowanie w czasie rzeczywistym, które pozwala na obserwację ruchów płodu oraz pracy jego serca. Dzięki temu można zobaczyć malucha na żywo – kiedy się obraca, wierci, ssie kciuk, a nawet uśmiecha. Dla rodziców jest to niezwykle wzruszające, gdyż mają możliwość po raz pierwszy ujrzenia swojego dziecka w czasie rzeczywistym. Lekarzowi natomiast badanie USG 4D umożliwia bardzo dogłębną obserwacje dziecka – na przykład precyzyjne określenie kolejności pojawiania się poszczególnych umiejętności ruchowych płodu.

Według wielu lekarzy najlepszy czas na wykonanie badania USG 3D bądź 4D to półmetek ciąży. Po pierwsze jest to czas jednego z obowiązkowych badań USG, a po drugie dziecko jest jeszcze na tyle małe, iż można obejrzeć je w całości i podpatrzeć całą sylwetkę malucha. Dodatkowo maluch na tym poziomie rozwoju nabiera już charakterystycznych cech niemowlaka i wielu rodziców zaczyna doszukiwać się podobieństwa do siebie. Kolejną zaletą jest to, iż w tym okresie można już określić płeć dziecka, a nowoczesne aparaty ultrasonograficzne znacznie to ułatwiają.

2. Różnice pomiędzy poszczególnymi badaniami USG

Tradycyjne badanie USG można wykonać jedynie przez brzuch oraz pochwę kobiety w ciąży, gdyż płód jest zasłonięty przez miednicę, żebra oraz kręgosłup. Natomiast w badaniach trójwymiarowych obraz płodu można obracać na ekranie w dowolny sposób, uzyskując przekroje niemożliwe dla badania 2D. Podczas badania 3D dużo wyraźniej widać kościec, gdyż USG tego typu daje obraz zbliżony do badania radiologicznego.

Badania naukowe potwierdziły, iż USG 3D daje możliwość precyzyjnej oceny kości nosowych, co jest istotne zwłaszcza w przypadku diagnostyki zespołu Downa. USG 2D może jedynie zasugerować wadę, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi i wtedy konieczne jest wykonanie bardziej inwazyjnych badań genetycznych. Dodatkową zaletą USG 3D jest możliwość zapisania przestrzennego obrazu w pamięci aparatu i powrót do niego w dowolnym momencie. USG 3D umożliwia późniejsze obejrzenie nawet takiego przekroju, który nie był oglądany podczas pierwotnego badania.

USG 4D to jeszcze bardziej nowoczesna metoda badań ultrasonograficznych i jej dalszy rozwój daje dużą nadzieję na jeszcze lepsze możliwości obserwowania płodu i wczesne wykrywanie jakichkolwiek nieprawidłowości. Już dzisiaj wiadomo, iż USG 4D jest niezwykle miarodajną metodą przy ocenie takich wad jak rozszczep wargi i podniebienia, zniekształcenie kończyn czy niewielkie rozszczepienie kręgosłupa. Wielu badaczy wiąże wielkie nadzieje z rozwojem USG 4D i wierzy, iż metoda ta ułatwi określanie związków pomiędzy aktywnością ruchową płodu a funkcjonowaniem jego mózgu.

3. Zalety badań USG 3D i 4D

Wiele osób zadaje pytanie, czy trójwymiarowe badania USG są koniecznością czy bardziej atrakcją dla rodziców. Wielu tradycjonalistów podkreśla, iż najważniejsze jest doświadczenie i wiedza ginekologa, który nawet na tradycyjnym USG będzie potrafił ocenić, czy dziecko rozwija się w sposób prawidłowy. Tym bardziej, iż badania USG 3D i 4D umożliwiają jedynie obserwację dziecka z zewnątrz.

Jednak nie jest to jedynie dodatkowa atrakcja dla rodziców. Obrazowanie trójwymiarowe daje lekarzowi większe możliwości, gdyż pozwala na uchwycenie pewnych szczegółów anatomicznych, których nie widać na standardowym badaniu USG. Poza tym obrazy trójwymiarowe są bardziej szczegółowe i pozwalają zdiagnozować nawet niewielkie wady wrodzone. I oczywiście nie bez znaczenia jest możliwość ujrzenia uśmiechu własnego dziecka niemal jak na zdjęciu – przyczynia się do zarówno do komfortu psychicznego przyszłej mamy, jak i do nawiązania więzi pomiędzy nią a dzieckiem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij