Co oznacza kaszel u dziecka Jak leczyć kasze

Co oznacza kaszel u dziecka? Jak leczyć kaszel?

Kaszel u dziecka może przybierać różne postaci od drapiącego uczucia w gardle po tak uciążliwy, że przy odkrztuszaniu aż boli klatka piersiowa. Niezależnie jednak od rodzaju, każdy rodzic powinien umieć odróżniać kaszel mokry od suchego, aby wiedzieć jak pomóc dziecku i jakie zastosować leczenie. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polegają różnice i jak leczyć kaszel u dziecka.

Kaszel suchy – jak rozpoznać?

Suchy kaszel oznacza początek infekcji dróg oddechowych. Może być również objawem takich chorób jak alergia wziewna, refluks czy astma oskrzelowa. Kaszel ten sam w sobie jest mechanizmem obronnym. Organizm usuwa w ten sposób zanieczyszczenia, które przedostały się do tchawicy i oskrzeli. Mimo wszystko należy go zahamować, podając stosowne leki przeciwkaszlowe. Kaszel suchy charakteryzują męczące „napady” oraz uczucie suchości i drapania w gardle. Dziecko nie wykrztusza wydzieliny. Ten rodzaj kaszlu często utrzymuje się po przebyciu choroby dlatego nazywa się go też kaszlem poinfekcyjnym. Wynika z uszkodzenia nabłonka w drogach oddechowych i może utrzymywać się do kilku tygodni po infekcji. Wywołuje go również zmiana otoczenia, jak przejście przez ochłodzenie do ciepłego pomieszczenia, wysiłek fizyczny, a nawet może mieć podłoże emocjonalne. Leczy się go lekami przeciwkaszlowymi lub stosuje sprawdzone domowe metody. Jak leczyć suchy kaszel domowymi sposobami wskazuje blog https://beebaby.pl podpowiadając, jakie produkty pomogą złagodzić jego przebieg.

Kaszel mokry – jakie przyczyny i leczenie?

Kaszel mokry jest następstwem suchego. Oczyszcza on drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny (tzw. flegmy). Związany jest z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, które mogą wywoływać zapalenie płuc. Jego przewlekła postać utrzymuje się nawet do 8 tygodni. Szczególną uwagę trzeba zwracać na kolor odkrztuszanej wydzieliny. Zielona i ropna oznacza, że mogło dojść do zapalenia płuc lub oskrzeli. Jeśli dziecko boryka się z astmą, wówczas wydzielina będzie bezbarwna i lepka. Przyczyn występowania kaszlu mokrego może być kilka od zwykłej infekcji wirusowej w okresie jesienno-zimowym, przez bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych przez przeziębienie, zapalenie krtani, oskrzeli lub refluks. Zdarza się, że występuje bez dodatkowych dolegliwości i w takiej sytuacji, trudno ustalić jego przyczynę. Gdy występują np. dreszcze lub gorączka wtedy można przypuszczać, że jest to infekcja i ocenić, w jakim stopniu się rozwinęła.

Pozbycie się takiego kaszlu nie jest wcale takie proste. Wszystko zależy od ostatecznej diagnozy. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną wówczas konieczne jest podanie antybiotyku, a gdy kaszel jest wyjątkowo uciążliwy, wtedy trzeba jeszcze podać leki rozrzedzające wydzielinę. Najczęściej są to syropy podawane do godziny 16, ponieważ wykrztuszanie może być bardzo uciążliwe i przeszkadzać dziecku w zasypianiu. Jeżeli choroba nie jest jeszcze bardzo rozwinięta, wtedy zaleca się stosowanie domowych sposobów. W sytuacji gdy mimo prób kaszel będzie się utrzymywał dłużej niż 3 dni, wtedy trzeba się skonsultować z lekarzem. Bardzo ważne w leczeniu mokrego kaszlu jest odpowiednie nawodnienie, dzięki czemu wykrztuszanie będzie znacznie łatwiejsze. Podajemy dziecku ciepłą herbatę z miodem lub mleko, co dodatkowo nawilży gardło i przyniesie ulgę. Nie zaszkodzi spróbować inhalacji z soli fizjologicznej, która nie tylko udrożni zatkany nos, co będzie sprzyjać pozbywaniu się zalegającej wydzieliny i nie będzie ona spływać do gardła.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij