Co oznacza kaszel u dziecka Jak leczyć kasze

Co oznacza kaszel u dziecka? Jak leczyć kaszel?

Kaszel u dziecka może przybierać różne postaci od drapiącego uczucia w gardle po tak uciążliwy, że przy odkrztuszaniu aż boli klatka piersiowa. Niezależnie jednak od rodzaju, każdy rodzic powinien umieć odróżniać kaszel mokry od suchego, aby wiedzieć jak pomóc dziecku i jakie zastosować leczenie. W poniższym artykule wyjaśniamy, na czym polegają różnice i jak leczyć kaszel u dziecka.

Kaszel suchy – jak rozpoznać?

Suchy kaszel oznacza początek infekcji dróg oddechowych. Może być również objawem takich chorób jak alergia wziewna, refluks czy astma oskrzelowa. Kaszel ten sam w sobie jest mechanizmem obronnym. Organizm usuwa w ten sposób zanieczyszczenia, które przedostały się do tchawicy i oskrzeli. Mimo wszystko należy go zahamować, podając stosowne leki przeciwkaszlowe. Kaszel suchy charakteryzują męczące „napady” oraz uczucie suchości i drapania w gardle. Dziecko nie wykrztusza wydzieliny. Ten rodzaj kaszlu często utrzymuje się po przebyciu choroby dlatego nazywa się go też kaszlem poinfekcyjnym. Wynika z uszkodzenia nabłonka w drogach oddechowych i może utrzymywać się do kilku tygodni po infekcji. Wywołuje go również zmiana otoczenia, jak przejście przez ochłodzenie do ciepłego pomieszczenia, wysiłek fizyczny, a nawet może mieć podłoże emocjonalne. Leczy się go lekami przeciwkaszlowymi lub stosuje sprawdzone domowe metody. Jak leczyć suchy kaszel domowymi sposobami wskazuje blog https://beebaby.pl podpowiadając, jakie produkty pomogą złagodzić jego przebieg.

Kaszel mokry – jakie przyczyny i leczenie?

Kaszel mokry jest następstwem suchego. Oczyszcza on drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny (tzw. flegmy). Związany jest z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, które mogą wywoływać zapalenie płuc. Jego przewlekła postać utrzymuje się nawet do 8 tygodni. Szczególną uwagę trzeba zwracać na kolor odkrztuszanej wydzieliny. Zielona i ropna oznacza, że mogło dojść do zapalenia płuc lub oskrzeli. Jeśli dziecko boryka się z astmą, wówczas wydzielina będzie bezbarwna i lepka. Przyczyn występowania kaszlu mokrego może być kilka od zwykłej infekcji wirusowej w okresie jesienno-zimowym, przez bakteryjne zakażenie górnych dróg oddechowych przez przeziębienie, zapalenie krtani, oskrzeli lub refluks. Zdarza się, że występuje bez dodatkowych dolegliwości i w takiej sytuacji, trudno ustalić jego przyczynę. Gdy występują np. dreszcze lub gorączka wtedy można przypuszczać, że jest to infekcja i ocenić, w jakim stopniu się rozwinęła.

Pozbycie się takiego kaszlu nie jest wcale takie proste. Wszystko zależy od ostatecznej diagnozy. Jeśli mamy do czynienia z infekcją bakteryjną wówczas konieczne jest podanie antybiotyku, a gdy kaszel jest wyjątkowo uciążliwy, wtedy trzeba jeszcze podać leki rozrzedzające wydzielinę. Najczęściej są to syropy podawane do godziny 16, ponieważ wykrztuszanie może być bardzo uciążliwe i przeszkadzać dziecku w zasypianiu. Jeżeli choroba nie jest jeszcze bardzo rozwinięta, wtedy zaleca się stosowanie domowych sposobów. W sytuacji gdy mimo prób kaszel będzie się utrzymywał dłużej niż 3 dni, wtedy trzeba się skonsultować z lekarzem. Bardzo ważne w leczeniu mokrego kaszlu jest odpowiednie nawodnienie, dzięki czemu wykrztuszanie będzie znacznie łatwiejsze. Podajemy dziecku ciepłą herbatę z miodem lub mleko, co dodatkowo nawilży gardło i przyniesie ulgę. Nie zaszkodzi spróbować inhalacji z soli fizjologicznej, która nie tylko udrożni zatkany nos, co będzie sprzyjać pozbywaniu się zalegającej wydzieliny i nie będzie ona spływać do gardła.

SPRAWDŹ:  Menopauza - jakie daje objawy i jak przetrwać ten wyjątkowy czas?

 

Natalia Sadowska

Natalia Sadowska

Doświadczenie zdobywała w redakcjach portali internetowych. Pasjonuje się edukacją i rozwojem osobistym. W wolnym czasie prowadzi warsztaty motywacyjne dla młodzieży.

Artykuły: 73

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *