Jak rozpoznać alergię u dziecka? Pierwsze objawy

Jak rozpoznać alergię u dziecka? Pierwsze objawy

Alergia nie jest niczym przyjemnym i dotyka coraz większej liczby dzieci. Rodzice jednak nie zawsze wiedzą, że mają do czynienia z jej objawami.

W naszym otoczeniu znajduje się wiele alergenów. To zarówno pyłki roślin czy kurz i roztocza, jak również określone pokarmy, które również mogą uczulać. Ponadto duże, zanieczyszczone miasta, na przykład Warszawa, często przyczyniają się do rozwoju alergii. Alergia dziecięca, chociaż może wydawać się łatwa w rozpoznaniu, to jednak dobrze podszywa się po inne choroby, nie dając tak oczywistych w odczytaniu objawów. Kiedy potrzebny będzie alergolog dziecięcy, który pomoże w diagnozie i leczeniu?

 

Przeziębienie czy alergia?

Przede wszystkim główne problemy w rozpoznawaniu alergii dziecięcej dotyczą mylenia jej z przeziębieniami. Małe dzieci przeziębiają się dość często, więc rodzice mogą po prostu uważać, że objawy alergiczne to tak naprawdę kolejne przeziębienie po wizycie na tworze czy w przedszkolu, gdzie maluchy najczęściej łapią coś od rówieśników.

 

Wobec tego wtedy, gdy dziecko przeziębia się bardzo często, powinniśmy pomyśleć o tym, żeby przebadał go alergolog dziecięcy w Warszawie albo w innym mieście. Stosowanie antybiotyków i innych środków może nie dać oczekiwanego efektu, ponieważ tak naprawdę może chodzić nie o przeziębienie, ale właśnie o uczulenie.

 

Główne objawy alergii:

  • wodnisty katar
  • zaczerwienienie i łzawienie oczu
  • duszności
  • wysypka na skórze
  • bolące gardło
  • częste kichanie

 

Warto przy tym wskazać, że powyższe objawy dotyczą w szczególności tak zwanej alergii wziewnej, która powstaje poprzez dostanie się substancji uczulającej do układu oddechowego. W przypadku alergii dziecięcych mamy też do czynienia z alergiami pokarmowymi, które pojawiają się wskutek zjedzenia pokarmu wywołującego reakcję alergiczną.

 

Objawy alergii pokarmowych mogą objawiać się jeszcze bardziej enigmatycznie. To między innymi wzdęcia, biegunki, zaparcia, ale również wysypka na skórze i kłopoty ze skórą, na przykład atopowe zapalenie skóry, kaszel, katar, świszczący oddech.

 

Zatem jeśli zauważamy takie właśnie objawy, alergolog dziecięcy będzie tym specjalistą, do którego powinniśmy się udać. Warszawa ma wiele gabinetów, w których będziemy mogli skorzystać z tego rodzaju usług. Alergolog dziecięcy przyjmuje w Warszawie między innymi w Centrum Medycznym Balumed.

 

Jak przebiega diagnostyka alergii dziecięcych?

Oczywiście, samo zaobserwowanie objawów alergii u dziecka to dopiero początek drogi. Następnie konieczne jest wzięcie udziału w odpowiednich badaniach, które będą mógł wykazać, co wywołuje taką właśnie reakcję. Poznanie alergenów pozwala potem na odpowiednie odpasowanie kuracji, ponieważ najskuteczniejszą metodą walki z alergiami jest unikanie czynników wywołujących takie uczulenia.

 

Aby poznać główne zagrożenie, wykonuje się specjalne testy alergiczne. Aktualnie istnieje kilka metod, aby je wykonać. U małych dzieci najczęściej wykonuje się testy z krwi, natomiast u dzieci starszych, od czwartego roku życia, alergolog dziecięcy może wykonać testy skórne. Wiarygodność tych testów jest taka sama. Najczęściej na podstawie powyższych testów możliwe jest szybkie określenie czynnika alergizującego.

 

Testy alergiczne możemy wykonać w wielu miastach, między innymi w gabinetach alergologów dziecięcych w Warszawie oraz w innych miastach na terenie Polski.

 

Na czym polega leczenie alergii dziecięcej?

Jeśli posiadamy już wyniki testów alergicznych, możemy rozpocząć kurację. Alergolog dziecięcy wskaże, jak powinniśmy postępować, aby dziecko mogło komfortowo prowadzić swoje życie bez narażania się na skutki alergii.

 

W przypadku alergii pokarmowych sytuacja jest prosta – należy unikać pokarmów zawierających określony alergen. Alergie wziewne są już nieco trudniejsze. W tym celu najczęściej zaleca się zmniejszenie ekspozycji na alergen, ale też stosowanie odpowiednich leków pozwalających na zmniejszenie reakcji alergii u dziecka. Ponadto dostępne są też terapie odczulania, które pozwalają na zminimalizowanie alergii, a nawet pozbycie się jej całkowicie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij