rodzinny spacer

Jak wybrać idealny wózek dla 3-latka, a może zupełnie z niego należy zrezygnować?

Wózek idealny – czy taki istnieje? Wszak każdy rodzic ma swoje preferencje i bierze pod uwagę nie tylko wygodę dziecka, ale również własną. W pewnym momencie bardzo liczy się ciężar stelaża, a także zwrotność zwłaszcza, jeśli w wózku trzeba pchać trzylatka. Jednak czy to jeszcze odpowiedni wiek na wózek, czy należałoby już z niego zrezygnować? Na to pytanie postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi.

Ile może spacerować 3-latek?

spacer z dzieckiemChoć narosło wiele mitów na temat tego, jaki dystans może pokonać na swoich nóżkach 2-3 latek, to tak naprawdę nie ma takiej skali. Wszystko zależy od dziecka, a teorie o tym, że dziecko, które za szybko spaceruje na własnych nogach będzie miało problemy z biodrami można włożyć między bajki. Aktywność dziecka, podobnie jak tempo jego rozwoju jest kwestią indywidualną. Jedne są dość leniwe i chętnie podziwiają świat z perspektywy wózka, a inne nie potrafią usiedzieć w miejscu i nie wyobrażają sobie ograniczenia przez jakieś barierki i pasy. Często to, że dziecko np. do 4-5 roku życia korzysta z wózka jest wyłącznie wygodą rodziców. Wszak nie muszą go wtedy ganiać po parku i mieć przysłowiowo oczy dookoła głowy. To oczywiście nie znaczy, że trzylatek nie potrzebuje już wózka, bo nawet jeśli bardzo lubi długie spacery, to całodniowa wycieczka może być już dla niego męcząca, a wtedy wózek będzie jak znalazł. Tylko jakie kryteria wziąć pod uwagę przy jego wyborze?

Wytrzymałość wózka to najistotniejszy parametr

Niewątpliwie wybierając wózek dla trzylatka trzeba wziąć pod uwagę jego wytrzymałość. Większość producentów tych konstrukcji przewiduje, że podróżować w nich będą maluchy o wadze do 15 kg. Jednak można znaleźć wózki spacerowe o wytrzymałości nawet do 18 kg. Przeciętny trzylatek waży właśnie około 15 kg, czasem trochę mniej, czasem odrobinę więcej, dlatego na pewno znajdziesz odpowiedni model. Jeśli okazuje się, że Twoje dziecko jest znacznie cięższe, to albo zakupisz konstrukcję na zamówienie albo zaczniesz z dzieckiem spacerować. Na pewno spacery są wskazane, bo w tym wieku dziecko nie powinno ważyć więcej niż podane przedziały, nawet jeśli jest wyjątkowo wysokie jak na swój wiek.

Ciężar stelaża wózka i łatwość składania mają znaczenie

spacer z wózkiemOczywiście wytrzymała, najlepiej aluminiowa konstrukcja jest istotna, a z jej budową wiąże się nie tylko odporność wózka na obciążenie, ale również ciężar całej konstrukcji. Można znaleźć parasolki, które są niezwykle funkcjonalne i ważą nawet 6 kg. Jeśli mieszkasz na czwartym czy piątym piętrze w bloku bez windy to może to mieć znaczenie. Oczywiście za niezbyt ciężkie uznawane są także wózki do 8-9 kg. Jeśli lubicie często podróżować samochodem, to z pewnością istotne znaczenie ma łatwość składania. Tu wielu producentów wychodzi naprzeciw wymaganiom rodziców. Wózki dziecięce są nie tylko lekkie, ale można je złożyć jedną ręką i zmieszczą się nawet w bardzo małym bagażniku.

Jeśli lubisz biegać, wybierz wózek do biegania, czyli dopasuj wózek również do Twoich potrzeb

Musimy jeszcze wspomnieć o kołach, które powinny mieć amortyzację, najlepiej pełną. Dzięki temu sprawdzą się na każdej nawierzchni. Dodatkowy ręczny hamulec sprawdzi się w przypadku wózków dziecięcych do biegania. Tu przechodzimy do elementów, które dopasowane są do wygody nie dziecka, a rodziców. Niewątpliwie do takich należy również pojemny kosz na zakupy, choć on akurat może się też przydać na zabawki. Dodatkowe uchwyty na smartfon czy kubek to niewątpliwie udogodnienia dla aktywnych rodziców, którzy załatwiają wiele rzeczy naraz. Jeśli chodzi o akcesoria zwiększające komfort dziecka, to na pewno są to dodatkowe koce, czy okienka wentylacyjne, a także regulacja wózka do pozycji leżącej.

Niewątpliwie wózek dla trzylatka powinien być zarówno lekki, jak i funkcjonalny i przede wszystkim umożliwiać szybkie i łatwe składanie. Będzie pod ręką, kiedy dziecko zmęczone chodzeniem na własnych nogach zacznie płakać albo skarżyć się na ból. Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i wiedzą ile są w stanie przejść. Ponadto maluchy w tym wieku zwykle już całkiem nieźle się komunikują, zatem gdy są zmęczone zawsze wiesz o tym od razu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij