Jakie badania warto robić regularnie, profilaktycznie

Jakie badania warto robić regularnie, profilaktycznie?

Odżywiasz się zdrowo, dbasz o regularny sen, a także starasz się zadbać o codzienną aktywność ruchową? Mamy złą wiadomość – to za mało. Jeśli chcesz mieć pewność, że właściwie dbasz o swojej zdrowie, musisz wykonywać badania profilaktyczne, raz w roku. A jakie? Podpowiadamy.

Po co badać się regularnie?

Po co się badać, skoro nic mi nie dolega? To retoryczne pytania stawia sobie wielu Polaków, z godną podziwu konsekwencją unikając wszelkich laboratoriów medycznych, placówek zdrowotnych. No właśnie, po co? Aby móc szybko zareagować, gdy okaże się, że przyczyną nieustannego zmęczenia nie jest wcale praca, a niedoczynność tarczycy lub anemia, a także po to, by rozpocząć leczenie podstępnych chorób, które przez wiele lat mogą nie dawać żadnych objawów. 

Badania profilaktyczne wykonuje się najczęściej raz w roku, musisz na nie poświęcić maksymalnie kilka godzin – mniej, niż w ciągu tygodnia tracisz przed telewizorem, czy scrollując media społecznościowe. Na większość z nich może skierować cię lekarz, dzięki czemu zostaną opłacone w ramach NFZ. 

A jakie badania to konieczność? M.in. podstawowa morfologia, badanie moczu, czy wątroby. Profilaktyczne badania opisuje również www.Ekonsultacje.pl, zajrzyj tam, jeśli będziesz szukać szczegółowych informacji na temat poszczególnych badań.

Morfologia

Morfologia to podstawowe, diagnostyczne badanie krwi, podczas którego ocenie poddane zostają krwinki czerwone, białe oraz płytkowe. Powinno się je wykonywać co najmniej raz w roku, a najlepiej dwukrotnie. Pozwala określić ogólną kondycję organizmu, a także zweryfikować, czy nie jest konieczne pogłębienie diagnostyki. Dzięki tym badaniom lekarz sprawdzi, czy nie rozwija się infekcja bądź stan zapalny.

Morfologia krwi jest niedrogim i szybkim badaniem, a wyniki można uzyskać jeszcze tego samego dnia. 

Badanie moczu

Wraz z morfologią warto wykonać badanie ogólne moczu. W tym celu należy przynieść do laboratorium próbkę porannego moczu, z tzw. środkowego strumienia. Sprawdza się jego barwę, PH oraz odczyn, a także, czy nie znajdują się w nim m.in. czerwone lub białe krwinki, białko, glukoza bądź fosforany. Dzięki temu można wykryć choroby nerek czy dróg moczowych, nawet we wstępnej fazie. 

Próby wątrobowe

Podczas wykonywania prób wątrobowych weryfikuje się poziom enzymów ALAT i AspAT, których podwyższenie może wskazywać na różne stany chorobowe, problemy z trzustką oraz niewydolność krążenia. Badanie to często jest przepisywane osobom regularnie zażywającym leki, np. kobietom stosującym doustną antykoncepcję hormonalną. Aby przeprowadzić próby wątrobowe, konieczne jest pobranie krwi, można więc to zrobić przy okazji morfologii.

Badanie tarczycy

W ostatnich latach dużo mówi się o chorobach przewlekłych związanych z nieprawidłową pracą tarczycy, co dotyczy w szczególności kobiet. Badanie to polega na oznaczeniu stężenia hormonu tyreotropowego we krwi, dlatego można połączyć je z morfologią oraz próbami wątrobowymi.

Badania dla kobiet: USG piersi i cytologia

W przypadku kobiet, ważne są jeszcze dwa badania profilaktyczne: USG piersi oraz cytologia, oba najczęściej przeprowadza się w gabinecie ginekologicznym, podczas wizyty. Ich częstotliwość może być różna, w zależności od stanu zdrowia kobiety, najczęściej lekarz zaleca, kiedy należy wykonać badanie. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij