Łupież tłusty – po czym go rozpoznać i jak skutecznie leczyć?

Łupież tłusty – po czym go rozpoznać i jak skutecznie leczyć?

Łupież to bardzo częsty problem zdrowotny, któremu towarzyszą nieestetyczne fragmenty łuszczącego się naskórka widoczne we włosach. Łupież tłusty to jedna z najczęstszych odmian, która występuje wraz z przyspieszonym przetłuszczaniem się włosów, a nawet łojotokowym zapaleniem skóry. Jak rozwiązać ten problem? W diagnozie i leczeniu pomocna może okazać się konsultacja z dermatologiem.

Jak objawia się łupież tłusty i co go powoduje?

Łupież tłusty to jeden z najczęściej występujących rodzajów łupieżu. Może on pojawiać się na skórze z różnych powodów, w tym między innymi przez:

  • nieleczony i rozwijający się mniej kłopotliwy rodzaj łupieżu suchego;
  • zaburzenia hormonalne i nadmierną potliwość organizmu;
  • nieprawidłowe rogowacenie naskórka na skórze głowy;
  • niewłaściwą pielęgnację włosów, w tym między innymi niedokładne spłukiwanie szamponu;
  • osłabienie organizmu i przyjmowane leki, w tym długie przyjmowanie antybiotyków.

Łupież tłusty pojawia się na skórze włosy wraz z łojotokiem, czyli wzmożonym wydzielaniem zbyt dużej ilości sebum na skórze głowy. Przez to włosy wyraźnie szybciej się przetłuszczają, czemu towarzyszy nieprzyjemny świąd. Sam łupież tłusty może mieć lekko żółty kolor i zbierać się na skórze w formie grubych, nawarstwiających się łusek. Świąd skóry skłania do drapania, co często przyczynia się do jej podrażnienia, stanu zapalnego, a nawet powstawia wolno gojących się ran i strupów.

Przyczyną łupieżu tłustego jest nadmiar grzybów z gatunku Malassezia. Występują one naturalnie na skórze głowy i pożywiają się substancjami zawartymi w sebum. Przy łojotoku grzyby te rozmnażają się nadzwyczaj szybko, a ich nadmiar prowadzi do podrażnień skóry i pojawienia się tłustego łupieżu.

Co robić, by pozbyć się tłustego łupieżu?

Jak skutecznie leczyć tłusty łupież? Przede wszystkim zacznij od upewnienia się, że to właśnie z tym rodzajem łupieżu masz do czynienia. Pomoże Ci w tym dermatolog, który sprawdzi stan Twojej skóry głowy i w razie potrzeby przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne.

Najczęściej polecanym sposobem na pozbycie się łupieżu są odpowiednie szampony z zawartością składników, które przywracają równowagę skórze, porządnie ją oczyszczają, regulują ilość wydzielanego przez nią sebum i łagodzą stany zapalne. Tego rodzaju szampony należy stosować regularnie, najlepiej 2-3 razy w tygodniu przez co najmniej miesiąc. Nie przerywaj kuracji już po zauważeniu pierwszych efektów, ponieważ łupież ma tendencję do nawracania. Żeby się przed tym uchronić, nawet po wyleczeniu łupieżu warto stosować tego rodzaju kosmetyki profilaktycznie raz w miesiącu.

Pamiętaj, żeby podczas leczenia unikać korzystania z kosmetyków, które mogą obciążać skórę głowy jak farby, żele, czy pianki. Zrezygnuj także z preparatów bez spłukiwania, ponieważ mogą one zatykać pory skóry, co nasili łojotok. Niezalecana jest również stylizacja włosów z użyciem wysokich temperatur, ponieważ i one mogą przyczyniać się do rozwoju problemu.

Możesz wspierać kurację przeciwłupieżową przez ograniczenie stresu, regularny wypoczynek, zbilansowaną dietę i kontrolę gospodarki hormonalnej własnego organizmu. Jeśli domowe sposoby nie przyniosą pożądanych efektów, koniecznie umów się na konsultację dermatologiczną. Nieleczony łupież nie ustąpi samodzielnie – może się za to rozwijać, a wraz z nim problem estetyczny i dyskomfort.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij